Schoonmaak - Concrete maatregelen om oneerlijke concurrentie aan te pakken
De schoonmaaksector blijft niet gespaard van sociale dumping en oneerlijke concurrentie. Vakbonden, werkgevers en de inspectiediensten hebben samen een plan uitgewerkt om dit aan te pakken.

De schoonmaaksector blijft niet gespaard van sociale dumping en oneerlijke concurrentie. Klanten zijn steeds op zoek naar de laagste prijs en zetten zo de schoonmaakbedrijven onder druk. In die ‘race to the bottom’ grijpen steeds meer malafide bedrijven naar sociale dumping en zwartwerk om de prijzen nog verder te breken.
Daar zijn in eerste instantie de 43.000 werknemers van de sector het slachtoffer van, maar ook de eerlijke bedrijven dragen de gevolgen. Deze negatieve spiraal zet de toekomst van de sector op het spel.
Vakbonden, werkgevers en de inspectiediensten hebben, samen met staatssecretaris voor fraudebestrijding Philippe De Backer, een plan uitgewerkt voor een eerlijke concurrentie in de sector.
Vandaag wordt het plan officieel ondertekend door alle partners, waaronder het ABVV en het ACV. Dit plan is het bewijs dat sociaal overleg - op een constructieve manier - het beste instrument is om concrete resultaten te boeken die door alle partijen gedragen worden.
Het plan bevat 15 concrete maatregelen, waaronder een nieuw registratiesysteem, waarmee werknemers zich op alle werven moeten registreren Het systeem zal beheerd worden door de inspectiediensten die op die manier gerichte controles kunnen uitvoeren en valsspelers op heterdaad betrappen.
Andere maatregelen zijn het opdrijven van het aantal controles, het verduidelijken van de wetgeving rond schijnzelfstandigen, het opvolgen van het aantal gedetacheerde werknemers, … Daarnaast gaat men ook sociale clausules opnemen bij openbare aanbestedingen. Heel wat openbare besturen doen een beroep op de schoonmaaksector en het kan niet zijn dat zij enkel op basis van de prijs beslissen aan welk bedrijf ze de opdracht toekennen. Ook sociale elementen moeten daarin een rol spelen.
Volgens het ACV en het ABVV is het plan een grote stap voorwaarts. Er worden eindelijk maatregelen genomen tegen de oneerlijke concurrentie, die de sector, zijn werknemers en eerlijke bedrijven zuur opbreekt. De vakbonden zijn eveneens tevreden dat een dergelijk ambitieus plan het resultaat is van sociaal overleg.