Beste wensen 2026
De nationale betoging van 16 december 2022 staat in het teken van koopkracht. Waarom? Omdat de werknemers het niet meer redden. De facturen zijn te hoog en de lonen te laag. Daarom schakelt het ABVV een versnelling hoger om de druk op werkgevers en regering op te voeren.
We zullen op 16 december om deze redenen staken:
Lees meer over deze punten door op een van de tabbladen te klikken.
ENERGIEFACTUUR MOET OMLAAG
|
De energieprijzen staan centraal in de huidige inflatiecrisis. Onder druk van de vakbonden zette de regering al enkele stappen om de energiefactuur te verlichten. Zo ging de btw voor gas en elektriciteit van 21% naar 6%. Logisch, want energie is geen luxeproduct. Het sociale energietarief werd uitgebreid en verlengd. Dit maakt een verschil van bijna €8.000 per jaar volgens de marktprijzen van september. Er komt een tijdelijke korting op een basispakket energie die voor de lage inkomens kan oplopen tot €200 per maand; De regering komt met verwarmingspremies om de pijn draaglijker te maken. Het zijn welgekomen eerste stappen.
Maar er moet meer gebeuren!
De regering moet meer doen om een Europees prijsplafond uit te brand te slepen. Als Europa blijft lanterfanten, dan moet België stappen zetten op nationaal niveau. Frankrijk, Spanje en Nederland gingen ons al voor.
LOONNORM MOET OP DE SCHOP
Brutowinstmarge bedrijven hoger dan ooit in tweede kwartaal– De Tijd, 25 oktober 2022 |
Wij strijden al twee jaar voor een aanpassing van de wet van ’96, de loonnormwet die in 2017 nog werd verstrengd en loononderhandelingen zo goed als onmogelijk maakt. We sensibiliseerden massaal. We lanceerden een petitie die door bijna 90.000 burgers werd ondertekend en we werden gehoord in het parlement. Alle aanwezige partijen (zelfs die ter rechterzijde) erkenden de sterkte van onze analyse.
Maar werkgevers en liberalen willen er niets van weten. Zij willen de loonnormwet behouden zoals die nu bestaat. Deze wet is ondertussen bekend als de wet van 0%, want de berekening laat geen enkele onderhandelingsmarge toe!
De loonnorm moet zogezegd dienen om de concurrentiepositie van onze bedrijven te vrijwaren ten opzichte van het buitenland.
Er is momenteel bij vele bedrijven nog steeds voldoende ruimte om gestegen kosten op te vangen. We zien echter in vele gevallen het omgekeerde: bedrijven verhoogden de prijzen meer dan de kosten waren gestegen. Daardoor werden de winsten gespekt, maar steeg ook de inflatie. De ondernemers hebben de keuze: met hun grote reserves de klap opvangen of de gestegen prijzen doorrekenen en zo de inflatie verder aanwakkeren.
Werknemers verdienen meer dan 0% loonnorm, zeker wanneer we bijna dagelijks nieuwsberichten te zien krijgen over recordwinsten voor Belgische bedrijven. Een loonblokkering is vandaag simpelweg onfatsoenlijk.
INDEX: HANDEN AF
Zoals te verwachten beginnen de werkgevers en de politieke rechterzijde steeds luider te dromen van een indexsprong, of zelfs een van een aanpassing van het indexmechanisme. Daarop hebben wij een duidelijk antwoord: dat zal zonder het ABVV zijn.
Sommigen ter rechterzijde leggen ook allerlei hervormingen van de automatische indexering op tafel, zoals een netto-indexering. Dit is onaanvaardbaar:
De indexsprong van de regering-Michel, zogezegd bedoeld om door verlaging van de loonkosten de concurrentiekracht te verhogen, miste compleet z’n doel. Belgische ondernemingen gebruikten die ingrepen niet om hun prijzen te verlagen en aantrekkelijker te worden voor buitenlandse klanten, ze krikten met deze middelen hun winstmarges op.
Van de index moet men afblijven!
ALLE OVERWINSTEN MOETEN BELAST WORDEN
|
Grote energiebedrijven zien hun winst verdubbelen of zelfs verdrievoudigen ten opzichte van vorig jaar. Deze crisis raakt dus zeker niet iedereen even hard.
Maar de crisisprofiteurs zitten heus niet enkel in de energiesector. Daarom moet de door de regering aangekondigde overwinstbelasting uitgebreid worden naar andere sectoren. Er zijn andere sectoren/bedrijven die door de uitzonderlijke omstandigheden hoge winsten boeken, ook zij moeten hun steentje bijdragen. Wie uitzonderlijk hoge winstmarges blijft boeken, moet zich aan een verhoogd belastingtarief kunnen verwachten.
HOGERE EN WELVAARTSVASTE SOCIALE UITKERINGEN
Sinds 2008 is er een structureel mechanisme om de sociale uitkeringen van werknemers beter te koppelen aan de welvaart. De zogenaamde ‘welvaartsenveloppe’ voorziet de middelen voor verhogingen van pensioenen, ziekte-, werkloosheids- en bijstandsuitkeringen bovenop indexeringen. De federale regering besliste al om de welvaartsenveloppe 2023-2024 volledig toe te kennen. Ondertussen staat evenwel de welvaartsvastheid van de ambtenarenpensioen onder druk. Tijdens het begrotingsoverleg werd de welvaartsaanpassing van de ambtenarenpensioenen (de perequatie) door de liberalen in vraag gesteld.
Onder druk van het ABVV werden de minimumpensioenen verhoogd tot €1.500 netto. Maar er moet meer gebeuren: alle minima moeten boven de armoedegrens uitkomen. Daarnaast moeten de sociale uitkeringen betere de levensstandaard garanderen.